a

Wydarzenia

2020-01-05 KOLĘDOWANIE W PARAFII MARCINA LUTRA W CHORZOWIE

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO ŚPIEWANIA

 

Gościnny LUTER                                                                                                                                                                                                
Jest w ciągu roku taki czas, na który czeka się z niecierpliwością. Czas pełen ciepła, spokoju i radości, kiedy gasną wszelkie spory, zapominane są urazy, a miłość i wsparcie ze strony bliskich są rozwiązaniem wszystkich problemów. To także czas przemyśleń, wspomnień, podsumowań oraz spotkań z bliskimi i rodziną. W ten sposób właśnie możemy określić ten wyjątkowy czas - czas Świąt i okres Bożego Narodzenia.
Nie tylko w naszych domach celebrujemy przygotowania do tego wydarzenia, jakim są narodziny Jezusa w Betlejem. W naszych chórach, które są naszym drugim domem i w których tworzymy swoistą śpiewaczą Rodzinę - od niepamiętnych czasów uczymy się kolęd i pastorałek, by tym co umiemy najlepiej, śpiewem, przywitać małego Jezuska.
Eksplozja kolędowych koncertów przypada na styczeń. Wtedy to bez reszty oddajemy się swej pasji i prezentujemy efekty swej kilkutygodniowej nauki.
Tegoroczny cykl kolędowy Chór Mieszany LUTNIA rozpoczęła już 5 stycznia w chorzowskim kościele ewangelickim im. Marcina Lutra. Co roku, od wielu lat społeczność chóralna skupiona w Śląskim Związku Chórów i Orkiestr z radością odpowiada na zaproszenie pastora ks. Bogusława Cichego, by wspólnie z parafianami i gośćmi kolędować Bożej Dziecinie.
W tym roku w ewangelickiej świątyni wystąpiły - Chór "CANTATE" parafii ewangelickiej z Chorzowa pod dyrekcją Agnieszki Dobrakowskiej, Chór "MAGNIFICAT" z parafii MB Różańcowej w Chropaczowie pod dyrekcją Marii Słowik-Tudzierz, Chór "LUTNIA" z Chorzowskiego Centrum Kultury pod dyrekcją Łukasza Szmigiela oraz Chór "JUBILATE DEO" z parafii ewangelickiej w Mysłowicach pod dyrekcją Joanny  Bliwert-Hoderny.
W wykonaniu "LUTNI" słuchacze mogli wysłuchać kolęd - "A wczoraj z wieczora", "Radujtiesja wsi ludije" w opr. R. Twardowskiego, "Mizerna cicha" w opr. S. Niewiadomskiego, "Przystąpmy do szopy" w opr. T. Flaszy,
"Z nieba wysokiego" i " Przybieżeli do Betlejem".
Koncert jak zwykle z wielkim zaangażowaniem, sercem, perfekcjonizmem i olbrzymią wiedzą tematu poprowadziła Ewa Bocek-Orzyszek, zaś jej mąż Henryk Orzyszek grał na organach. Licznie przybyli miłośnicy chóralistyki nie tylko z Chorzowa, ale i miast ościennych, doceniających poziom corocznego koncertu w Chorzowie. Nikt nie był zawiedziony uczestnictwem w kolędowym wieczorze - gromkie brawa i radosne twarze słuchaczy były tego dowodem. Różnorodność wykonanych kolęd i pastorałek w ciekawych opracowaniach pozwoliła nacieszyć się ich bogactwem, zaś ciekawe opowieści pani Ewy dotyczące kolęd  pomogły poznać ich historię i pozycję w kulturze narodowej.
Na zakończenie wszystkie zespoły wspólnie odśpiewały z publicznością kolędę "Mędrcy Swiata Monarchowie", wszak była to wigilia Epifanii - Objawienia Pańskiego. Błogosławieństwo ks. Cichego i prośba o materialne wsparcie remontu zabytkowego zegara na wieży kościelnej zakończyło ten niezapomniany kolędowy wieczór. Jego dopełnieniem była gorąca kawa, ciasto i wspólne kolędowanie przy stole ewangelickiego probostwa.
                                                                                                                                                    
 Tekst: Janusz Karaś
POSŁUCHAJMY!

https://www.youtube.com/watch?v=X4pAk8VTky4&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=Rm3oeGff6Ko

https://www.youtube.com/watch?v=nrocu4Eepz0

https://www.youtube.com/watch?v=0dWyfuJRKl4