2013-05-27 PODZIEKOWANIE -WRĘCZENIE KOPII SZTANDARU Z 1913R.
Po 49 latach od przekazaniu oryginału do chorzowskiego Muzeum, replika historycznego sztandaru chóru LUTNIA z Królewskiej Huty , trafiła w ręce chórzystów. W sobotę 11 maja w Muzeum przy ul. Powstańców, zasłużonemu dla kultury Chorzowa chórowi, prezydent Andrzej Kotala wręczył replikę pierwszego na Śląsku chóralnego sztandaru. Świadkiem tego wydarzenia był sztandar Towarzystwa Śpiewaczego LUTNIA z 1913 roku. Podobnie jak sto lat temu, uroczystość wręczenia sztandaru, była wielkim świętem dla chórzystów. Rangę wydarzenia podkreślała obecność Pocztów Sztandarowych - Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach oraz Chóru Męskiego ŚLĄSK w Świętochłowicach-Lipinach.
Uczestniczyło w nim wielu gości. W imieniu własnym i wszystkich chórzystów, pragnę wyrazić swoje szczere i gorące podziękowanie wszystkim przybyłym na nasze święto osobom. Serdecznie dziękuję panom prezydentom, Andrzejowi Kotali i Wiesławowi Ciężkowskiemu za zrozumienie potrzeb chórzystów- mieszkańców naszego miasta i finansowy współudział w idei odtworzenia sztandaru LUTNI.
Dziękuję rodzicom chrzestnym sztandaru pani poseł na Sejm RP Marii Nowak i prezesowi Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr panu Romanowi Warzesze, dzięki których obecności można powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Przed wiekiem bowiem, pierwszy sztandar LUTNIA odebrała z rąk polskiego posła do Parlamentu Pruskiego Pawła Dombka i prezesa Śląskich Kół Śpiewaczych Michała Wolskiego.
Słowa podziękowania kieruję pod adresem pana Antoniego Sobczyka i pani Jolanty Motyki - Dyrekcji Chorzowskiego Centrum Kultury, za opiekę nad obchodzącym w tym roku swój 105 jubileusz Chórem Mieszanym LUTNIA jak i naczelnika Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji UM Rafała Zaremby, za otwartość i pomoc w realizacji zamierzeń chóru. Dziękuję za obecność na uroczystości i dowody sympatii dla LUTNI przewodniczącemu Komisji Kultury UM panu Ryszardowi Sadłoniowi.
Dzięki uprzejmości pani Ireny Białas dyrektor Muzeum w Chorzowie, w murach tej placówki mogło dojść do "spotkania się" teraźniejszości z historią. Taki między innymi był wydźwięk dosłownego zetknięcia się repliki sztandaru LUTNI z oryginałem. Za udostępnienie Muzeum na potrzeby uroczystości i wszelką merytoryczną pomoc, składam Pani Dyrektor gorące podziękowanie.
Słowa uznania i wdzięczności kieruję na ręce pani Genowefy Stachowiak długoletniej chórzystki i prezes LUTNI, za starania o los chóru. Dziękuję dyrygentowi Łukaszowi Szmiglowi, za wiarę
w możliwości zespołu, cierpliwość i trud nauki.
Śląskie "Bóg zapłać" kieruję do kapłanów, którzy w niedziele 12 maja o godzinie 9:00 w kościele św. Ducha w Chorzowie poświęcili nasz sztandar. Dziękuję ks. prob. Grzegorzowi Kotyczce z parafii Ducha Świętego w Chorzowie i kapelanowi śląskich chórzystów ks. prof. Antoniemu Reginkowi za odprawioną Mszę św. w intencji chórzystów i śp. Rozalii Szczurek, która w czasie wojny ukrywała sztandar LUTNI.
Szczególne słowa podziękowania należą się sponsorom i darczyńcom - mecenasom kultury, za przekazane środki na powstanie sztandaru i działalność chóru. Dziękuję prezesowi Śląskiej Fabryki Urządzeń Górniczych MONTANA SA panu Krzysztofowi Sapińskiemu, prezesowi ATM Systemy Informatyczne Mysłowice panu Markowi Kornasowi, prezesowi firmy REKORD Systemy Informatyczne Bielsko-Biała panu Januszowi Szymura, przewodniczącemu Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa panu Adamowi Lapskiemu, prezes Danucie Samol reprezentującej Chór Mieszany MAGNIFICAT parafii MB Różańcowej w Świętochłowicach-Chropaczowie, wreszcie chórzystom LUTNI za pozyskane środki.
Obecni na uroczystości wręczenia LUTNI sztandaru będą ze mną zgodni, iż słowa najwyższego uznania i podziękowań należą się także pani Ewie Bocek-Orzyszek, pasjonatce spraw chóralnych, pedagog i dyrygent Chóru w Ustroniu, za mistrzowskie operowanie słowem w Muzeum. Nie byłoby "głośno" o tych ważnych dla chóralnego środowiska wydarzeniach, gdyby nie lokalne media. Pragnę w tym miejscu serdecznie podziękować całej Redakcji pisma i portalu Chorzowianin, oraz Telewizji Interaktywnej COM TV. Dzięki Państwa relacjom, mieszkańcy nie tylko Chorzowa mogli się dowiedzieć o radości LUTNI z posiadania nowego sztandaru - najwyższego symbolu tradycji, patriotyzmu i honoru.
Dziękuję wszystkim za przybycie na nasze świętowanie, delegacjom chórów zrzeszonych w Okręgu Chorzowsko-Świętochłowickim ŚZCHiO, Dyrygentom, miłośnikom chóralistyki. Na koniec niech mi wolno będzie raz jeszcze podziękować publicznie pani Honoracie Gilman, mistrzyni igły i haftu wraz z Pracownicami za nowy sztandar.
W imieniu chóru LUTNIA
Prezes
Janusz Karaś
http://www.youtube.com/watch?v=maZ4Zlr1zsE