2017-06-17_TROJOK
17 czerwca w amfiteatrze Zadole w Katowicach-Piotrowicach odbyła się jubileuszowa XXV edycja Święta Śląskiej Pieśni Chóralnej TROJOK SLASKI. To ważne dla chórzystów i muzyków amatorów Śląska i Zaolzia Święto gromadzi zespoły działające w strukturach Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach, Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie - Zaolziu w Republice Czeskiej i Oddziału Bielskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bielsku Białej. Chwała tym zespołom chóralnym i orkiestrom, które w tych trudnych dla amatorów chóralistyki i muzykowania czasach, pozytywnie odpowiedziały na zaproszenie Organizatorów tegorocznego TROJOKA i przyjechały świętować na Zadole. W jubileuszowym XXV TROJOKU wystąpiły : Chór "DZWIEK" z Karwiny Raju, "LIRA" z Darkowa, "SUCHA" z Suchej Gornej, "LUTNIA" z Chorzowa, Śląski Chór Górniczy "POLONIA-HARMONIA" z Piekar Śląskich, "ECHO" z Łazisk Górnych, "JUTRZENKA" z Nakla Śląskiego, "MODUS VIVENDI" z Piotrowic, "HEJNAL" z Piotrowic, Dziecięcy Zespól "PIASNIKI" z Świętochłowic, "ECHO" z Bielska Białej, a także orkiestry dęte - TAURON WYTWARZANIE przy Elektrowni "LAZISKA" w Łaziskach Górnych i "BYTOM" z Bytomia Miechowic. Wspólne świętowanie zgodnie z tradycja rozpoczęto Msza Św. w intencji amatorskiego ruchu choralno-muzycznego, którą odprawił kapelan śląskich chórzystów ks. prałat prof. Antoni Reginek w koncelebrze z ks. prob. Eugeniuszem Billem z parafii NSPJ w Nakle Śląskim. Chorzowska "LUTNIA" wspólnie z Śląskim Chorem Górniczym "POLONIA-HARMONIA" z Piekar aktywnie uczestniczyła w tej części TROJOKA - przygotowała jedno z czytań i śpiewana modlitwę powszechna, pod dyrekcja Łukasza Szmigiela zaśpiewała także pieśń na Ofiarowanie.
Drugim, nie mniej ważnym czynnikiem przyciągającym chóry i orkiestry na TROJOK jest prestiżowa Międzynarodowa Nagroda Prezydenta Miasta Katowice im. Stanisława Moniuszki, ustanowiona z myślą o podkreśleniu ogromnego nieprzemijającego znaczenia ruchu muzycznego w kształtowaniu kultury i trwałych wartości etycznych płynących z upowszechniania piękna pieśni i muzykowania na Górnym Śląsku. Wśród tegorocznych laureatów Nagrody znaleźli się, CO Z DUMA PODKREŚLAMY! nasi chóralni weterani - Maria i Ernest Krawczykowie, którzy pasji śpiewaczej poświecili ponad 60 lat życia. Pasją tą zarazili także córkę i wnuki. Honorowi członkowie LUTNI mocno wzruszeni odbierali statuetkę Stanisława Moniuszki i dyplom za trwały wkład wniesiony w rozwój amatorskiego ruchu chóralnego z rąk W-ce Prezydenta Miasta Katowice Mariusza Skibę.
Były także wspólne chóralne śpiewy prowadzone przez dyrektora artystycznego SZCHiO prof. Iwonę Melson, oraz popisy indywidualne chórów. LUTNIA wystąpiła z 20-sto minutowym repertuarem śląskich pieśni ludowych i chociaż śpiewała jako jeden z ostatnich chórów, dzielnie kibicowała i oklaskiwała wszystkich wykonawców.
Godzi się podkreślić zaangażowanie wszystkich Organizatorów z prezesem Romanem Warzechą na czele, którzy doprowadzili do realizacji tego trudnego, chociażby pod względem logistycznym, przedsięwzięcia. Przygotowanie sceny, scenografia, oświetlenie, nagłośnienie, plakaty, okolicznościowe dyplomy i pamiątki, catering, konferansjerka sekretarza Związku Andrzeja Wójcika, to przez lata wypracowany standard Święta Śląskiej Pieśni Chóralnej organizowany w Katowicach. I nawet padający w tym roku deszcz i niska temperatura nie zdołały popsuć humoru lutnistom i wszystkim bawiącym się na Zadolu.
Za ks. prałatem Reginkiem mogę powiedzieć, iż Trojok to nasze chórzystów święto, nasza tradycja i dziedzictwo od ćwierćwiecza. Ważne jest bycie razem, we wspólnocie, by pokazać społeczeństwu że umiemy, możemy i chcemy kontynuować cele statutowe Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Nawet pogoda nie powinna nam w tym przeszkodzić. Nie czekajmy z założonymi rękami na to co inni nam dadzą.
SKUPIENI W WIELKIEJ (JESZCZE!) RODZINIE CHÓRALNEJ NA ŚLĄSKU ZRÓBMY WSZYSTKO, ABY ZAPOCZĄTKOWANE PRZEZ NASZYCH DZIADKÓW I OJCÓW WARTOŚCI I TRADYCJE NIE ZAGINĘŁY.
Janusz Karas
Zdjecia: Feliks Sokoła