2021-11-20 SPOTKANIE KU CZCI ŚW. CECYLII
W sobotę 20 listopada chórzyści LUTNI spotkali się na tradycyjnej Cecylce w Chorzowskim Centrum Kultury. Tradycja wspólnego świętowania dnia swojej patronki świętej Cecylii, której wspomnienie Kościół obchodzi 22 listopada, ma długą i piękną historię nie tylko w naszym chórze.
Cecylkowe obchody jednoczą i integrują społeczność chóralną. W ich trakcie nie tylko wspominamy Patronkę, ale jest także doskonała okazja do wstępnego podsumowania działalności artystycznej kończącego się powoli roku. Podczas spotkania tej rangi, dziękuje się również osobom, które w nieprzeciętny sposób angażują się w działalność chóru. Z powodu pandemii Covid 19 w ubiegłym roku nie udało się zorganizować Cecylki. Z tym wielką radością lutniści wykorzystali możliwość tegorocznego spotkania. Organizacją zajął się Zarząd LUTNI, dbając o godną oprawę uroczystości.
Cecylkę AD 2021 rozpoczął druh Paweł Kapica wprowadzeniem chóralnego sztandaru. Odśpiewano hymn do św. Cecylii i minutą ciszy uczczono zmarłych w ostatnim roku chórzystów i przyjaciół LUTNI. Wspomniano śp. Annę Dymarz, śp. Ernesta Krawczyk oraz śp. Ewę Bocek-Orzyszek. Następnie prezes chóru Janusz Karaś przypomniał najważniejsze wydarzenia chóralne praktycznie ostatnich 2 lat, zrealizowanych przez chórzystów pod kierunkiem dyrygenta Łukasza Szmigiela. Wspomniany wcześniej Covid 19 z znaczący sposób ograniczył działalność chóru, jednak podkreślić należy, że nie spowodował jego zawieszenia. Zasługa to samych chórzystów dbających o swoje bezpieczeństwo i pozostałych śpiewaków. Wspomniane zostały między innymi cykle kolędowych koncertów w świątyniach i Domach Kultury, koncerty pieśni maryjnych, uroczystości rodzinne chórzystów, udział w ostatnim pożegnaniu chórzystów, koncerty pieśni patriotycznych, nagranie programu dla TVP3 Katowice. Bezwzględnie największym, niezapomnianym i budzącym szereg pozytywnych emocji wydarzeniem, był udział LUTNI w spektakularnej uczcie muzycznej na bytomskim Rynku, poświęconej setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. "TRYPTYK POWSTAŃCZY" Józefa Świdra do słów Tadeusza Kijonki zaśpiewany w doborowym towarzystwie największych zespołów chóralnych regionu, był nobilitacją, wyróżnieniem i ... wielkim wyzwaniem dla nas. Lutniści wykorzystali swoją szansę.
W dalszej kolejności przyszła pora podziękowania wyróżniającym się w pracy społecznej chórzystkom. Na wniosek Zarządu druhny Oliwia Krogulewska, Katarzyna Rok i Maria Zając uhonorowane zostały srebrnymi odznakami Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach, zaś druhnie Ewie Tuszyńskiej przyznana została złota odznaka honorowa. Aktu dekoracji dokonał prezes chóru w towarzystwie dyrygenta Szmigiela i członka Zarządu Doroty Gajdemskiej. Każda z odznaczonych zabrała głos, wspominając moment wstąpienia do LUTNI i historię działalności za którą otrzymała związkowe odznaczenie.
Zanim chórzyści zaśpiewali wspólnie kolejną pieśń i na zakończenie części oficjalnej wyprowadzony został sztandar z wizerunkiem św. Cecylii, prezes podziękował wszystkim za zaangażowanie w tworzeniu wizerunku współczesnej LUTNI. Podziękował za trud pracy dyrygenta, chórzystom zaś za godziny prób i poświęcony czas. Słowa uznania skierował do członków wspierających i sponsorów dbających o materialną działalność zespołu. Zaapelował do obecnych by uczynili wszystko co w ich mocy, by to dziedzictwo - chór LUTNIA założony 113 lat temu, trwało i rozwijało się nadal.
Po części oficjalnej, spotkanie kontynuowano przy stołach. Wzniesiono toast za wszystkich chórzystów z okazji wspomnienia ich patronki - św. Cecylii, szczególnie zaś za druhny obdarowane chóralnymi odznakami. Posypały się życzenia i gratulacje. Wieczór minął w pogodnej świątecznej atmosferze.
Tekst: Janusz Karaś