2023-05-03 ŚWIETO KONSTYTUCJI
Wyjątkowo długa była tegoroczna majówka. Kto zadbał o połączenie urlopu z ustawowo wolnymi świątecznymi dniami, ten mógł cieszyć się kumulacją aż 9 dni wolnych od pracy. Ten wolny czas spędzali Polacy na różne sposoby. Były rodzinne wyjazdy w góry czy nad morze, wypady na kajaki bądź rowery. Powodzeniem cieszyły się wszelkiego rodzaju festyny, grile, czy aktywny odpoczynek na ogródku lub działce. Co świętujemy w tych dniach? ...
Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski - na samym jego początku obchodzone są trzy ważne święta : Święto Pracy (1 maja), Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej (2 maja) i Święto Narodowe Trzeciego Maja.
Pierwsze z świąt Święto Pracy a dokładnie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzone jest na całym świecie od roku 1890. W Polsce jako święto państwowe funkcjonuje od roku 1950
Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP jest jednym z najmłodszych państwowych świąt. Jego historia rozpoczęła się w 2004 roku. W dniu tym szczególnie rozpamiętujemy historię polskich barw narodowych, symboli i tradycji patriotycznych. Święto ma przypominać i promować poszanowanie flagi i innych symboli narodowych.
3 maja świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji uchwalonej tego dnia w roku 1791 na Sejmie Czteroletnim, będącej pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Znosiła ona słynne "liberum veto", konfederacje i wolną elekcję. Na jej podstawie przyjęto podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Była wielkim osiągnięciem narodu polskiego pragnącego zachować niezależność państwową, oraz zapewnić rozwój gospodarczy i polityczny kraju. Przetrwała tylko 14 miesięcy, po których dokonały się trzy Rozbiory Polski i 123 letni niebyt Rzeczpospolitej.
Święto 3 Maja zostało przywrócone w okresie II RP w kwietniu 1919 roku. Niemiecki i sowiecki okupant zdelegalizował je podczas II wojny światowej - zakazane było także w PRL. Od 1990 roku 3 Maja jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.
Od wielu lat w naszym mieście uroczyście obchodzone są majowe święta. Gromadzą mieszkańców pragnących oddać hołd twórcom Konstytucji z roku 1791, patriotom dążącym do odzyskania niepodległości, ludziom pracy trudzącym się na przestrzeni lat, by gospodarka rosła przynosząc dobrobyt społeczeństwu.
W środę 3 maja w odpowiedzi na zaproszenie Prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali, Przewodniczącego Rady Miasta Waldemara Kołodzieja, Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Krzysztofa Szmyta oraz Proboszcza Parafii św. Barbary ks. Zygmunta Błaszczoka, w pierwszej katolickiej świątyni Chorzowa (Królewskiej Huty) odbyły się rocznicowe obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Zainaugurowała je Msza koncelebrowana przez Proboszcza Błaszczoka i Dziekana Dekanatu Chorzów ks. Rafała Śpiewaka, który wygłosił okolicznościowe kazanie poświęcone historii tego dnia i Matce Bożej Królowej Polski. Obecni byli na niej Włodarze Chorzowa, Radni, delegacje związków i stowarzyszeń działających w mieście, służby mundurowe, młodzież szkolna, harcerze, poczty sztandarowe. Wśród tych ostatnich obecny był również poczet sztandarowy Chóru LUTNIA. Muzyczną oprawę Mszy przygotowała Orkiestra Chorzowski Brass Band pod dyrekcją Andrzeja Safadera oraz Chór Cantabile kierowany przez Krzysztofa Jasińskiego.
Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie pod Pomnik Powstańca Śląskiego, gdzie podniesiona została na maszcie flaga biało-czerwona, odśpiewany został Hymn państwowy i Rota. Delegacje świętujące majowe uroczystości złożyły kwiaty pod monumentem przedstawiającym kowala-poetę Juliusza Ligonia. Uroczystość była wyśmienitą lekcją patriotyzmu i kultywowania pamięci o historii, nie tylko dla młodych mieszkańców Chorzowa.
Swój udział w obchodach mocno zaznaczyła Chorzowska Rada Seniorów.
Tekst: Janusz Karaś