2024-01-25 KONCERT POKOLEŃ DLA WOŚP
Każdy, kto na przestrzeni ostatnich 30 z górą lat korzystał ze szpitalnej bądź ambulatoryjnej pomocy medycznej, czerwone serce z napisem Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zna doskonale. Logo Orkiestry znajduje się na prawie wszystkich urządzeniach znajdujących się w wymienionych placówkach. W niedzielę 28 stycznia Orkiestra Jurka Owsiaka zagrała po raz 32. Tego dnia odbył się finał zbiórki WOŚP, której wolontariusze w kraju i za granicą zbierali środki dla leczenia płuc po pandemii. Orkiestra grała dla dzieci i dorosłych, a mottem zbiórki były słowa "Tu wszystko gra OK!"
Tak było we wspomnianą niedzielę od rana do późnej nocy, ale Orkiestra nie gra tylko podczas finału zbiórki. Jej starania o pozyskanie jak największych funduszy poprzez koncerty, festiwale, licytacje, zbiórki, edukację , szkolenia, wydarzenia kulturalno-sportowe trwają okrągły rok.
Ciekawy pomysł na wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieli w Chorzowie uczniowie, nauczyciele i rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka przy ul. Dąbrowskiego 41. Wymyślili, zorganizowali i zrealizowali z rozmachem "Koncert Pokoleń dla WOŚP". W czwartek 25 stycznia kilkutygodniowe przygotowania do tego niecodziennego wydarzenia znalazły swój finał. W istniejącej od 14 lat pięknej sali gimnastycznej (sama Szkoła swój początek datuje na 1912 rok) licznie zgromadzili się wrażliwi na potrzeby innych uczniowie, ich nauczyciele, wychowawcy i rodzice by wesprzeć idee grania Orkiestry "do końca świata i jeden dzień dłużej". Kilka minut po godzinie 17-tej barwny korowód uczestników rozpoczął to wydarzenie, zatańczeniem "Poloneza" Wojciecha Kilara z filmu Andrzeja Wajdy "Pan Tadeusz". O komentarze i prowadzenie Koncertu Pokoleń zadbał Sebastian Mierzwa ze Śląskiego Radia Top Sender. Na szkolnej scenie przygotowanej z fragmentu sportowej trybuny, pojawili się zarówno soliści, jak i całe grupy wokalno-śpiewacze. Muzycy (trąbka, gitara), recytatorzy poezji, tancerze i akrobaci sportowi, swoje popisy dawali prosto z parkietu. Organizatorzy do wspólnej zabawy zaprosili także gości specjalnych. Byli nimi reprezentanci Zespołu Pieśni i Tańca CHORZÓW z MDK BATORY, oraz Chór Mieszany LUTNIA z Chorzowskiego Centrum Kultury pod dyr. Łukasza Szmigiela. Czwartek to dzień próby dla lutnistów. W ostatni czwartek stycznia z radością odpowiedzieli na zaproszenie do uświetnienia tegorocznej 32 edycji zbiórki dla WOŚP. Krótki program zaprezentowany przez LUTNIĘ z zaciekawieniem wysłuchała obecna na sali publiczność. Na zakończenie Koncertu Pokoleń wspólnie wystąpili uczniowie, rodzice i nauczyciele. Przygotowali wiersz Juliana Tuwima LOKOMOTYWA. Była to udana impreza, łącząca chorzowian w różnym wieku i pokazująca, ile dobrego można zrobić razem. Wszystkim uczestnikom tego zjednoczenia pokoleń wokół WOŚP, podziękowała dyrektor Jedynki Aleksandra Dąbroś. Zachęciła także do hojnego wsparcia Orkiestry i wrzucaniu datków do puszki WOŚP. Jak podała po kilku dniach Szkoła, podczas tego koncertu udało się zebrać kwotę 1438, 21 zł.
Dla Chóru LUTNIA Koncert Pokoleń był to piękny czas poświęcony potrzebującym po pandemii na choroby płuc. Obecność po latach w placówce podstawowej edukacji szkolnej i wspólne muzykowanie z najmłodszymi i nieco starszymi uczniami, pokazało że muzyka, śpiew, taniec, wspólna zabawa potrafią łączyć pokolenia. I z pewnością to mieli na myśli organizatorzy wydarzenia, daleko wybiegającego poza mury SP nr1. Dla dwóch naszych chórzystek pobyt w Jedynce okazał się również sentymentalnym wspomnieniem. Druhny Helena Toja i Gabriela Pilot pobierały naukę w tej szkole. Okazało się, że jedna z nich siedziała dokładnie w klasie, w której LUTNIA 25 stycznia 2024 roku przygotowywała się do występu. Wspomnienia dzieciństwa ożyły.
W rozmowie po koncercie z dyrektor Dąbroś, gratulowałem muzycznie uzdolnionych uczniów. Marzeniem LUTNI jest, by pojawiło się wśród chórzystów młode pokolenie lubiące chóralny śpiew Zapraszamy więc dzieci, młodzież do wstąpienia w szeregi zasłużonego dla Chorzowa chóru. Może na apel odpowie któryś rodzic?...
Zapraszamy serdecznie, a póki co ... SIE MA
Tekst: Janusz Karaś