a

Wydarzenia

2024-06-16 TROJOK ŚLASKI-STONAWA

W niedzielę 16 czerwca w Stonawie w Republice Czeskiej odbyła się 31 edycja Trojoka Śląskiego - Święta Polskiej Pieśni Chóralnej. To międzynarodowe spotkanie chórów zainicjował w Katowicach w 1993 roku prezes Oddziału Śląskiego PZChiO Rajmund Hanke. W pierwszym Trojoku uczestniczyły 33 chóry z polskiego i czeskiego  Śląska oraz Oddziału Bielskiego PZChiO. Prezes Hanke dążył do wzniesienia pomostu pomiędzy sąsiadującymi regionami i krajami, który posłużyłby przekazywaniu zdobyczy muzyki chóralnej. Nawoływał do zbratania, serdeczności między ludźmi poprzez śpiew. "W Trojoku Śląskim znikają wszelkie bariery i podziały dzielące ludzi - wszystkich łączy umiłowanie kultury i sztuki, wiecznotrwałe piękno pieśni, radości śpiewania" - mówił u zarania chóralnego święta.
  Tegoroczne świętowanie odbyło się na Zaolziu w Stonawie. Od wczesnego rana w kierunku tej czeskiej miejscowości podążały autokary z chórami zgłoszonymi do indywidualnych występów na scenie Domu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Stonawie, bądź też kościołów w Czeskim Cieszynie i Suchej Górnej. Z zaproszenia organizatorów -  Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej, Oddziału Bielskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Unii Chórów Czeskich w Ostrawie, skorzystało 15 zespołów chóralnych. Do Stonawy zawitały chóry: GWIAZDA z Chorzowa Starego, LIRA z Karwiny-Darkowa, SKOWRONEK z Gierałtowic, JADWIGA z Wodzisławia Śląskiego, LUTNIA z Chorzowskiego Centrum Kultury, Towarzystwo Śpiewu CECYLIA z Rydułtów, JUTRZENKA z Ornontowic, Zespół Śpiewaczy APERTUM COR z Katowic, SUCHA z Suchej Górnej, POLONIA-HARMONIA z Piekar Śląskich, ZAOLZIE z Orłowej-Lutyni, MELODIA z Nawsia, WANDA z Łazisk Górnych, Polski Zespół Śpiewaczy HUTNIK z Trzyńca i miejscowy Chór STONAWA. Zespoły po przybyciu na miejsce, rejestracji i wspólnej próbie połączonych pieśni, w radosnym przemarszu ze sztandarami (mimo padającego deszczu) udały się do kościoła Marii Magdaleny, gdzie odprawiona została uroczysta Msza w intencji uczestników Trojoka Śląskiego. Przewodniczył jej ks. prof, Antoni Reginek kapelan ŚZChiO w koncelebrze z ks. proboszczem Rolandem Manowskim-Słomką. Muzyczną oprawę Eucharystii przygotowały Chóry STONAWA i LIRA. Kościól wypełnili chórzyści, zaproszeni goście i parafianie ze Stonawy, którzy kultywują polską kulturę i język. W nawach przed prezbiterium ustawiły się Poczty Sztandarowe - wśród nich chorzowskiej LUTNI tworzony przez druha Andrzeja Borysa, prezesa chóru druha Janusza Karasia, druhnę Gabrielę Pilot i druhnę Aleksandrę Mańdok. Kazanie wygłosił ks. prof. Reginek odnosząc się do aktualnej kondycji śląskich i zaolziańskich chórów. Podziękował tym, którzy trwają w śpiewaczej pasji i kontynuują chóralne tradycje. Jak zauważył, w ostatnich latach zmalała liczba zespołów i samych śpiewaków. Powody takiego stanu rzeczy są różne. Kaznodzieja zachęcał do aktywniejszej działalności każdego chórzystę, by nie zaginął amatorski ruch śpiewaczy z którego dumny jest cały Śląsk po jednej i drugiej stronie Olzy.  
  Po nabożeństwie  Poczty Sztandarowe, Służba Liturgiczna, Goście i Organizatorzy Święta w Sonawie, przeszli na miejscowy cmentarz, by oddać hołd poległym polskim żołnierzom z Wadowic walczącym o polskie Zaolzie w 1919 roku. W strugach padającego deszczu delegacje chórów wysłuchały krótkiej historii tego zbrojnego konfliktu polsko-czeskiego i miejsca upamiętnienia polskich żołnierzy. Wspólnie odśpiewana została pod pomnikiem Rota. Wiązanki kwiatów ozdobiły biało-czerwone wstęgi.
  Dalsze świętowanie Trojoka odbyło się w sali Domu Polskiego Zjednoczenia Kulturalno Oświatowego w Stonawie, gdzie osobom zasłużonym w pracy dla dobra związków chóralnych, wybijającym się ponad przeciętność - osobom którzy chcą dawać więcej, którzy nie tylko biorą z życia, ale pragną coś od siebie ofiarować, wręczana została Międzynarodowa Nagroda imienia Stanisława Moniuszki. Tegorocznymi laureatami Nagrody zostali: dyrygentka Marta Orszulik, dyrygent Henryk Mandrysz, kapelmistrz Bogusław Plichta, chór mieszany SUCHA z Suchej Górnej i chór JADWIGA z Wodzisławia Śląskiego. Dostojnie wybrzmiała pieśń-hasło śląskich chórzystów "Przyjażń o bracia", wyśpiewana wspólnie przez 360 chórzystów obecnych na sali Domu Polskiego w Stonawie, podobnie, jak nastrojowa pieśń "Płyniesz Olzo". Oficjalne uroczystości Trojoka rozpoczęły następnie zespoły chóralne prezentując własny program artystyczny. Chór Mieszany LUTNIA Chorzów wykonał w Stonawie pod dyrekcją Łukasza Szmigiela :
 - Przylecieli Sokołowie (Stanisław Moniuszko)
 - Wierna Piosneczko Śląska
 - Kasia w Sieni Raz Stała ( Eugeniusz Fierla)
 - Szła Liseczka (Franciszek Ryling)
 - Gronie Nasze Gronie (Franciszek Ryling)
 - Poszła Karolinka (Norbert Kroczek)
 - Jade Jo Se Jade (Tadeusz Szeligowski)
 Występ Chóru LUTNIA został nagrodzony brawami słuchaczy i okazjonalnym Dyplomem Organizatorów TROJOKA. Wyjazd do Stonawy był okazją do zaprezentowania się na arenie międzynarodowej, pokazania poziomu artystycznego zespołu i zacieśniania więzi z chórami ŚZChiO. Pomimo kapryśnej pogody, niedzielny wyjazd na obchody TROJOKA w Stonawie był udany. Już za rok kolejna odsłona chóralnego święta.

Tekst: Janusz Karaś
 
2024-06-16 TROJOK ŚLASKI-STONAWA (8).jpg 2024-06-16 TROJOK ŚLASKI-STONAWA (1).jpg 2024-06-16 TROJOK ŚLASKI-STONAWA (5).jpg 2024-06-16 TROJOK ŚLASKI-STONAWA (6).jpg 2024-06-16 TROJOK ŚLASKI-STONAWA (4).jpg
2024-06-16 TROJOK ŚLASKI-STONAWA (3).jpg 2024-06-16 TROJOK ŚLASKI-STONAWA (7).jpg 2024-06-16 TROJOK ŚLASKI-STONAWA (2).jpg