2025-01-19 KOLĘDOWANIE W PARAFII ŚW. JÓZEFA W CHORZOWIE
Neoromańska świątynia pod wezwaniem św. Józefa na Pniokach w Chorzowie, od lat znana jest z wyjątkowej akustyki. Jej walory wykorzystywane były wielokrotnie w organizowanych koncertach i muzycznych wydarzeniach. Zaprojektowana przez pochodzącego z Norymbergii w Bawarii architekta Josefa Schmitza,
z założenia jest trójnawową bazyliką wybudowaną w latach 1904 - 1907. Trzeci kościół katolicki w Królewskiej Hucie (po św.Barbarze i św. Jadwidze) wybudowany z cegły wielkoformatowej (tzw. klasztornej) posiadał, jak na tamte czasy imponujące wymiary - długość 72 metry, szerokość 38 metrów, wysokość wewnątrz świątyni 16 metrów, wysokość dachu 25 metrów, wysokość wieży, z której rozpościera się piękna panorama na okolicę wynosi 51 metrów. Przez ponad 60 lat organistą w tym kościele był śp. Jan Poloczek, kompozytor i dyrygent parafialnego chóru "św.Cecylia" istniejącego w parafii od 1924 roku do 2015 roku.
Popularna "Józefka" jak wspomniałem, była świadkiem wielu znaczących muzycznych wydarzeń w ostatnich kilkudziesięciu latach. To tu miało miejsce pierwsze w historii plenerowe wystawienie oratorium "Nieszpory Ludźmierskie" Jana Kantego Pawluśkiewicza. To w murach tej świątyni po raz pierwszy wybrzmiało misterium "Droga - Życie - Miłość. Rzecz o zmartwychwstaniu Pańskim" - tego autora. Gośćmi parafian "Józefki" były zespoły "Śląsk", "Mazowsze" "Golec Uorkiestra", "Poznańskie Słowiki", "Chór Kameralny Muzyki Kościelnej "Chorał" z Kijowa, Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Orkiestra Filharmonii z Zabrza z oratorium "Mesjasz" J.F. Haendla, "Requiem" W. A. Mozarta, IX Symfonią Ludwika van Beethovena, The Jackson Singers, Claret Gospel, Spirituals Singers i wiele innych. Z koncertami występowali także m. in. Eleni, Józef Skrzek, Stanisław Sojka, Universe, prof. Piotr Kusiewicz, Anna Seniuk, Schola Cantorum Minorum Chosoviensis, Chór katedralny z Katowic, prof. Julian Gembalski, Schola Węgajty.
W chorzowskiej świątyni organizowane są koncerty w ramach Festiwali "Gorczyckiego", Organy Plus i inne. Wnętrze chwalą sobie występujące tu zespoły chóralne.
W niedzielę 19 stycznia z koncertem kolędowym wystąpił w kościele Chór Mieszany LUTNIA z Chorzowskiego Centrum Kultury. Chórzyści pod dyrekcją dyrygenta Łukasza Szmigla zaprezentowali mieszkańcom "cwajki" i gościom 14 kolęd i pastorałek. Licznie zgromadzeni słuchacze oprócz tradycyjnych kolęd na cztery głosy, wysłuchali także współczesne pastorałki i aranżacje starych kolęd. Koncert chórzystów przeplatany był poezją o tematyce bożonarodzeniowej, W wykonaniu druha Mirosława Orzechowskiego wybrzmiała poezja Jerzego Liberta (Pasterka), Jana Andrzeja Morsztyna (Na Boże Narodzenie) i Antoniego Kucharczyka (Boskie Dzieciątko, Pastuszek).
Po ostatniej wyśpiewanej przez chórzystów nutce, głos zabrał gospodarz kościoła ks. prob. Rafał Śpiewak, któremu udało się wrócić na koncert LUTNI z obchodu kolędowego. Z uznaniem wyraził się o pracy chórzystów i doborze repertuaru. Jak stwierdził, najbardziej podobała mu się ukraińska kolęda "Radujtiesja wsi ludije". Ma w parafii rodziny ukraińskie, które zapraszają kapłanów do odwiedzin kolędowych. Razem śpiewają znane kolędy. Dziękując za dzisiejszy kolędowy koncert, już teraz zaprosił lutnistów w okresie Wielkiego Postu z utworami o tej tematyce. Przychylna reakcja zebranych w kościele słuchaczy, była nagrodą dla chórzystów i potwierdzeniem, że ich starania przynoszą oczekiwany rezultat.
Tekst: Janusz Karaś
Piękny koncert kolęd do wysłuchania
https://www.youtube.com/watch?v=NZGWb3BwbO4
Nagranie: Katarzyna Rok