2025-04-13 PIEŚNI PASYJNE PARAFIA ŚW. ANTONIEGO
Czas Wielkiego Postu ma przygotować wyznawców Chrystusa, do radosnego przeżycia Świąt Wielkiej Nocy. Zanim jednak nadejdzie ten czas radości, przez 40 dni tradycyjnie oddajemy się trzem elementom tworzącym wspomniany czas.. Stanowią je modlitwa, post i jałmużna. Kościół jednoczy nas nie tylko poprzez udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali, które obrazują ostatnie dni i godziny ziemskiego życia Chrystusa. Zachęca nas także do wspomagania dzieł charytatywnych, wspierania potrzebujących i ubogich, zachęca także do dobrowolnej rezygnacji z czegoś co lubimy, czyli do postu. Określeniem to ma bardzo szerokie znaczenie. Nie chodzi tylko o kwestie kulinarne, ale o wszystko co na co dzień sprawia nam przyjemność. Rezygnacja np. z używek, hazardu, ograniczenie godzin spędzonych przed telewizorem bądź komputerem też będzie miało znamiona postu.
W całym tym Wielkim Poście, od wieków znaczącą rolę odgrywała i czyni to nadal muzyka pasyjna. Najwięksi kompozytorzy różnych epok w muzyczny sposób opisywali cierpienie i śmierć Chrystusa. Pasje i oratoria tworzyli między innymi Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Handel, Heinrich Schutz, Georg Philipp Telemann, Johann Mattheson, Reinhard Keiser, Gottfried Heinrich Stolzel,
a w najnowszych czasach tacy mistrzowie jak Krzysztof Penderecki czy Arvo Part. Nie dziwi więc fakt, że pasja jako część chorału gregoriańskiego, jest tak często wykonywana właśnie w okresie Wielkiego Postu. Ma liczne grono słuchaczy i sympatyków, którzy od wielu lat uczestniczą w koncertach organizowanych na całym świecie.
Nie od dziś wiadomo, że najlepiej utwory pasyjno-chorałowe wykonywane są (i odbierane przez słuchaczy) w przestrzeniach sakralnych. Monumentalne wnętrza starych kościołów, sprzyjają wykonawcom tego typu muzyki.
W niedzielę 13 kwietnia Parafia św. Antoniego w Chorzowie wspólnie z Okręgiem Chorzowsko-Świętochłowickim Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, po raz drugi zaprosiła melomanów muzyki pasyjnej i pokutnej, na koncert chóralny.
Wystąpił Chór Mieszany LUTNIA z Chorzowskiego Centrum Kultury pod dyrekcją Łukasza Szmigla, Chór Mieszany CANTATE z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Chorzowie pod dyrekcją Agnieszki Dobrakowskiej, oraz Chór Mieszany CANTABILE z parafii św. Antoniego i św. Barbary w Chorzowie pod dyrekcją Krzysztofa Jasińskiego. Rolę konferansjera koncertu poprowadziła Halina Bieniarz - prezes Chóru CANTABILE. Chóry przygotowały zróżnicowane utwory pasyjne znanych i anonimowych kompozytorów. Odpowiadało to licznej rzeszy słuchaczy, która w zadumie wsłuchiwała się w treść wykonywanych utworów, nagradzając je brawami.
Chór LUTNIA wykonał sześć utworów pasyjnych:
1) "Jezusa Judasz przedał za pieniądze nędzne" - inaczej "Żołtarz Jezusów, czyli piętnaście rozmyślań
o Bożym umęczeniu" - polska średniowieczna pieśń pasyjna napisana
przez Władysława z Gielniowa w 1558 roku.
2) "Jezus, Syn Boga żywego" - O umęczeniu pana Jezusowym nabożna kancyja
(kancjonał biblioteki kórnickiej z 1555) - utwór dedykowany LUTNI przez Kamila Gojowego.
3) "Najdroższy Jezu" - J. S. Bacha.
4) "U stóp krzyża Matka stała" - F. Chopina.
5) "Stabat Mater" - Zoltan Kodaly.
6) "Ach mój Jezu, jak Ty klęczysz" - Norbert Blacha.
Podkreślić należy dobrą organizację koncertu pasyjnego. Każdy z uczestniczących miał do dyspozycji salkę na przebranie się
i rozśpiewanie. Po występie ostatniego chóru, głos zabrał ks. Krystian Kukowka proboszcz parafii św. Antoniego w Chorzowie. Podziękował wykonawcom za wzruszające wykonanie pieśni pasyjnych. "Wasz śpiew to swoiste rekolekcje wielkopostne" - powiedział duchowny nagradzając każdego z dyrygentów okolicznościowym dyplomem i zapraszając do kościoła za rok na kolejne, muzyczne przeżywanie męki i śmierci Jezusa Chrystusa.
Tekst: Janusz Karaś
Przyjemnego słuchania
https://www.youtube.com/watch?v=SOSx3k1Xtj0